Schedule

2019 Cross Country - Varsity

Date

Location/Team Results
Top Runners/Place

Start

Sept 5

Great Bend/Lake Barton (4K/2.4 miles)
Girls Team: 1. Great Bend, 19; 2. Garden City, 56; Hays, 68; 4. Salina South, 91. Individual: 2. Jocelyn Sosa, 17:04.4; 12. Maria Balderas, 18:15.5; 15. Kaety Kohlhorst, 18:26.9; 21. Ana Casados, 19:08.8; 28. Faith Stahlecker, 19:50.9; 30. Destiny Avila, 20:24.7.
Boys Team: 1. Great Bend, 21; 2. Garden City, 48; 3. Newton, 63; 4. Wichita SE, 124; 5. Salina South, 148; 6. McPherson, 152; 7. Hays, 166. Individual: 1. Ethan Fisher, 13:51.5; 9. Santiago Nunez, 14:29.0; 10. Mario Bustillos, 14:38.9; 15. Austin Hess, 14:50.9; 17. Brody Hoff, 15:01.2; 18. Devin Chappel, 15:04.6; 21. Evan Gurrola, 15:16.5; 25. Jeremy Garcia, 16:19.7.
           

Sept. 12

           













Sept. 19

Sept. 28

Oct. 4

Oct. 12

Oct. 17

Oct. 26

Nov. 2
Hesston Inv. (5K)
Girls Team Scores: 1. Great Bend, 11; 2. Dodge City, 24; 3. Hays, 25; 4. Garden City, 32; 5. Liberal, 43. 10 schools entered.
Individual: Sr.: 8. Casados, 23:01.2; 9. Kohlhorst, 23:03.5; 11. Avila, 24:15.0; 15. Stahlecker, 25:24.5; Jr.: 7. Kalarikkal, 24:46.9; 15. Aguilar, 26:06.6; 25. Hageman, 29:49.3; So.: 11. Balderas, 23:10.8; 14. Aubauer, 23:42.2; 16. Hernandez, 24:23.7; 34. Hoff, 27:46.9; Fr.: 1. Sosa, 21:42.4; 7. Hageman, 23:30.2; 17. Lobmeyer, 25:14.6; 20. Rodriguez, 26:08.1; 24. Arteaga, 27:39.6; 25. Chappel, 28:30.6; 34. Carr, 30:50.7.
Boys Team: 1. Newton, 34; 2. Great Bend, 36; 3. Dodge City, 43; 4. Garden City, 49; 5. Liberal, 64; 8. Hays, 151.
Individual: Sr.: 9. Nunez-Gonzalez, 17:50.9; 11. Hess, 18:35.3; 18. Garcia, 19:56.5; 19. Moore, 19:56.9; 41. Maldonado, 23:45.0; Jr.: 1. Hoff, 18:05.7; 13. Arteaga, 19:50.7; 40. Lieu, 24:23.6; So.: 8. Craig, 19:43.2; 14. Contreras, 20:38.0; 16. Casados, 21:01.6; 21. Dunlap, 21:59.7; 24. Snyder, 22:13.4; Fr.: 2. Chappel, 18:49.1; 5. Gurrola, 19:26.1; 13. Bailey, 20:47.4; 24. Kohlhorst, 21:47.2; 25. James, 21:57.2; 41. James, 25:35.1. 
_____________________________________________________________________

Hays Inv.

Rim Rock Inv./Lawrence

Colorado Springs Inv./

El Dorado Inv./El Dorado State Lake

Western Athletic Conference/Hays

Class 6A Regionals/TBA

Class 6A State/Rim Rock Farm, Lawrence
3:30 p.m

3:30 p.m.

9:00 a.m.

4:00 p.m.

9:45 a.m.

4:00 p.m.



TBA



2018 Cross Country - Varsity

Date

Location/Team Results
Top Runners/Place

Start

Aug. 30

Great Bend/Lake Barton (4K)
Girls: 3rd of 5; Boys: 2nd of 6.
Girls: 9. Savolt, 18:19.68 (37 runners)
Boys: 7. Fisher, 14:14.34 (47 runners)

4:00pm

Sept. 6

Hesston/Hesston Golf Course (5K)
Girls 6th; Boys 3rd.
Girls: Taylor Savolt, 22:07.
Boys: Ethan Fisher, 17:30.9.

3:30pm

Sept. 13

Hays/Sand Plum Nature Trail
Girls: 2nd of 9; Boys: 2nd of 12.
Girls: 5. Savolt, 22:08.42 (67 runners)
Boys: 2.  Fisher, 17:25.11 (88 runners)

3:30pm

Sept. 22

Lawrence/Rim Rock Farm Classic
Girls: 35th of 39; Boys: 13th of 35
Girls: 107. Savolt, 21:38.0 (279 runners)
Boys: 26. Ayala, 16:58.7 (253 runners)

9:00am

Sept. 27

Canon City, Colo./Run at the Rim, Royal Gorge
Girls-2nd; Boys-4th
Boys: Bustillos, 8. 18:07
Girls: Balderas, n/a. 23:20.9

4:00pm

Oct. 5

Colorado Springs, Colo./Doherty Inv.
Girls: 7th of 14; Boys: 8th of 17.
Girls: 31. Savolt, 22:32.66 (120 entrants)
Boys: 21. Bustillos, 17:45.54 (134 entrants)

n/a

Oct. 11

WAC (Great Bend): Girls 4th of 5;
Boys 3rd of 5.
Girls: 10. Savolt, 16:45.0 (4K).
Boys: 6. Bustillos, 17:14.20 (5K).

4:00pm



Oct. 20

Class 6A Regional/Wichita (5K)
Girls 4th; Boys 4th (Did not qualify as teams)
State Qualifiers:
Girls: 8. Destiny Avila, 21:04.38; 12. Taylor Savolt, 21:22.32); 16. Kaety Kohlhorst, 21:31.36).
Boys: 4. Mario Bustillos, 16:46.9; 7. Ethan Fisher, 16:54.53.

 

Oct. 27

 Class 6A State/Rim Rock Farm, Lawrence
5K

 

 

 Girls:
67.  Destiny Avila, 21:46.4; 87. Kaetlin Kohlhorst, 22:24.2; 88. Taylor Savolt, 22:26.1.

 

 

 Boys:
53. Mario Bustillos, 17:10.9; 57. Ethan Fisher, 17:18.1.