Results

2019-2020 Results


Dual Record: 11-2

1/17-1/18 - Bobby Lyons Invitational
Sand Springs, OK
Team: 7th Place

Wt. Wrestler Record Place
113 Alex Hands 0-2 --
120 Silas Pineda 3-2 4th
126 Ryan Heiman 4-1 3rd
132 Diago Hernandez 3-1 2nd
145 Ben Dunlap 0-2 --
152 Josh Janas 4-0 1st
170 Alex Rodriguez 2-2 4th
182 Alan Chairez 0-2 --
195 Christhian Benitez 0-2 --
195 Ryan Wessels 0-2 --
220 Matt Smith 4-2 5th
285 Isaiah Barrett 0-2 --

1/18-Junior Prairie Classic
Hays, KS

Girls 101-Anahi Cervantes's place is unknown 
Girls 109-Chloe Sullivan's place is unknown 
Girls 116-Esmerelda Corado's place is 2nd 
Girls 123-Belle Hernandez's place is unknown 
Girls 123-Destiny Avila's place is 4th 
Girls 130-Anjelina Serrano's place is 3rd 
Girls 155-Gisselle Gutierrez's place is 4th 
Girls 155-Alondra Guzman's place unkonwn
Girls 170-Kallista Rhoades's place is 2nd 
Girls 235-Camila Estevez-Perez's place is 3rd 
Boys 106-Gael Terrazas's place is unknown 
Boys 106-Alex Bennett's place is unknown 
Boys 113-Daniel Castro's place is unknown 
Boys 113-Angel Bustos Bravo's place is 3rd 
Boys 126-Chris Brahmbhatt's place is unknown 
Boys 132-Hagen Villanueva's place is 4th 
Boys 132-Sebastian Rodriguez's place is 1st 
Boys 138-Salvador Barintas's place is 1st 
Boys 145-Ismael Lopez's place is unknown 
Boys 145-Ean Meza-McDermott's place is unknown 
Boys 145-Colin Kleysteuber's place is unknown 
Boys 195-David Tidwell's place is 1st 

1/11 - Dodge city Invitational
Dodge City, KS
Team: 4th Place

Wt. Wrestler Record Place
101 Anahi Cervantez 3-2 3rd
109 Chloe Sullivan 4-1 2nd
116 Esme Corado 5-0 1st
123 Destiny Avila 4-0 1st
123  Sara Chapa 2-2 2nd
123 Belle Hernandez 2-2 4th
130 Anjie Serrano 2-1 2nd
130 Nallely Hinojos 0-3 4th
155 Alondra Guzman 1-3 5th
170 Kallista Rhoades 1-2 2nd
235 Camila Estevez 2-1 2nd
106 Trae Torres 2-3 4th
113 Daniel Castro 0-4 --
113 Angel Bustos 1-4 --
120 Silas Pineda 5-0 1st
126 Ryan Heiman 3-2 4th
132 Diago Hernandez 4-1 3rd
132 Steven Sellers 3-2 4th
132 Sebastian Rodriguez 3-2 --
138 Jacob Holt 5-0 1st
145 Colin Kleysteuber 2-3 --
152 Alonzo Marquez 1-4 --
170 Alex Rodriguez 4-1 2nd
182 Alan Chairez 1-4 --
195 Christhian Benitez 2-3 --
220 Matt Smith 3-2 --
285 Isaiah Barrett 1-3 --


1/9 - Battle of the Bell

Dodge City, KS
Dodge City, KS 38 Garden City, KS 33

12/20-12/21: KC Stampede
Kansas City, MO
Team: Boys-32nd Place, Girls-6th Place

Wt. Wrestler Record Place
113 Dakota Smith  6-4  
120 Ryan Heiman  5-3  
126 Silas Pineda  5-5  
132 Steven Sellers  4-5  
138 Erick Dominguez  6-3  
145 Colin Kleuysteuber  0-5  
152 Josh Janas  5-4 4th 
170 Alan Chairez  0-4  
182 Elijah Herrada  0-4  
220 Matt Smith  3-1  
220 Isaiah Barrett  0-4  
285 Erick Hernandez  1-6  
103 Chloe Sullivan  3-2 4th
103 Anahi Cervantez 1-2 --
115 Esmerelda Corado 4-2 5th
130 Anjie Serrano 5-1 3rd
130 Nallely Hinojos 1-2 --
152 Alondra Guzman 2-2 --
152 Gisselle Gutierrez 3-2 --
166 Kallista Rhoades 3-2 --
235 Camila Estevez 3-2 5th


Goodland Invitational
Goodland, KS
Team: 10th Place

Boys 106-Gael Terrazas (3-5) placed 6th 
Boys 113-Angel Bustos Bravo (1-9) placed 9th 
Boys 120-Matt Montoya (5-4) placed 6th
 Boys 126-Chris Brahmbhatt (2-7) placed 12th 
Boys 132-Sebastian Rodriguez (12-1) placed 2nd 
Boys 138-Salvador Barintas (8-2) placed 4th 
Boys 145-Ben Dunlap (7-5) placed 3rd 
Boys 152-Alonso Marquez (11-3) placed 6th 
Boys 170-Nathaniel Tabor (1-8) placed 12th 
Boys 195-David Tidwell (2-6) placed 9th 
Boys 220-Donovin Aldana (1-10) placed 11th 

12/14: Ridge Rage Duals
Palmer Ridge HS, CO
Team: 1st place

Garden City, KS 65.0 The Classical Academy, CO 12.0
Garden City, KS 65.0 Fairview, CO 9.0
Garden City, KS 72.0 Silver Creek, CO 6.0
Garden City, KS 72.0 Vista Ridge, CO 0.0
Garden City, KS 65.0 Mountain Vista, CO 18.0

12/14: Great Bend Girl's Tournament
Great Bend HS

Wt. Wrestler Place
101 Anahi Cervantez 6th
109 Chloe Sullivan 2nd
116 Esmerelda Corado 2nd
130 Anjie Serrano 1st
136 Bethanie Cruz 3rd
155 Gisselle Gutierrez 6th
155 Alondra Guzman 2nd
170 Kallista Rhoades 6th
235 Camila Estevez 3rd

12/14: Ron Smith Invitational
Ulysses High School
Team: 6th

Wt. Wrestler Place
106 Alex Bennett 2nd
113 Angel Bustos Bravo --
132 Sebastian Rodriguez 1st
132 Orion Craig --
145 Ben Dunlap --
145 Ean Meza-McDermott --
145 Colin Kleysteuber 4th
152 Alonzo Marquez 3rd
195 Sean Dykes --
220 Donovin Aldana --
220 David Tidwell 4th


12/6-12/7: Battle of the Best Duals
Pine Creek, CO
Team: 2nd Place

Garden City, KS 57.0 Centauri, CO 24.0
Garden City, KS 63.0 Eaglecrest, CO 15.0
Garden City, KS 81.0 Riverdale Ridge, CO 0.0
Garden City, KS 57.0 Pine Creek, CO 21.0
Garden City, KS 40.0 Cheyenne Mountain, CO 36.0
Garden City, KS 47.0 Pueblo County , CO 29.0
Pomona, CO 69.0 Garden City, KS 5.0

12/7: Goodland JV Invite
106-Gael Terrazas's place is 3rd 
106-Alex Bennett's place is 5th 
113A-Angel Bustos Bravo's place is 4th
113B-Daniel Castro's place is 1st 
120-Aaron Sanchez's place is 4th 
120-Matt Montoya's place is 2nd 
132A-Sebastian Rodriguez's place is 1st 
132A-Oscar Mejia's place is 6th 
132B-Chris Brahmbhatt's place is 4th 
132B-Brecken Ralston's place is 3rd 
145A-Colin Kleysteuber's place is 2nd 
145A-Ben Dunlap's place is 3rd 
145B-Alonso Marquez's place is 2nd 
145B-Salvador Barintas's place is 1st 
145C-Ean Meza-McDermott's place is 2nd 
152B-Ismael Lopez's place is 3rd 
160B-Zane Burns's place is 3rd 
170A-Nathaniel Tabor's place is 5th 
195A-Elijah Herrada's place is 1st 
195B-Sean Dykes's place is 2nd 
220A-Eric Estrada's place is 5th 
220B-Euphrasia Sandoval's place is 4th 
285-Donovin Aldana's place is 5th

 

12/6: Valley Center Girl's Invite
Team: 1st Place

 

Wt Wrestler Place
101 Anahi Cervantes 2nd
109 Chloe Sullivan 2nd
116 Esmerelda Corado 3rd
123 Destiny Avila 3rd
123 Sara Chapa 3rd
130 Bethanie Cruz 3rd
130 Nallely Jinojos 4th
130 Anejlina Serrano 2nd
155 Alondra Guzman 3rd
155 Gisselle Gutierrez 4th
170 Kallista Rhoades 3rd
235 Camila Estevez 1st
235 Euphrasia Sandoval 2nd